Musí byť cestovanie MHD ako zo zlého filmu?

Smetie všade naokolo, vydýchaný vzduch, smrad, prach, naštvaní ľudia, popísané všetko okolo Vás, rozbité okná, zatiahnuté záchranné brzdy…že mám pokračovať? Autobusár Vám zavrie dvere pred nosom a zakýva Vám v spätnom zrkadle…V “nočáku” na zadných sedadlách vedľa Vás zapaľuje cigaretu 123kg “rozkysnutej želatíny” – no skúste sa ozvať…

…Všetci sa s tým stretávame (samozrejme, že nie so všetkým naraz), ale stále len akosi mávneme rukou-čo je možno škoda a podľa mňa aj chyba.

Nechcem tvrdiť, že Dopravný podnik mesta Košice sa o dopravu nestará. Práve naopak. Autobusy, trolejbusy a električky sú čistené denne (aj ja som si tak popri škole privyrábal). Ale čo sa dá robiť, keď sa niektorí ľudia nevedia správať? Papiere a sáčky zo všetkého možného (i nemožného) pozapchávané všade, kde sa len dá. Olúpaná slnečnica alebo arašidy medzi sedadlami. Na kúsočky roztrhané noviny po dlážke…Ale chápem, veď je problém po vystúpení prejsť tri kroky ku košu a tam ten svoj náklad vyložiť.

…Alebo…

Skúste večer vojsť do električky (nielen do druhého vozňa) a myslím, že ak je dostatočne vyľudnená, nebude problém uvidieť partiu výrastkov, ktorí sa zabávajú s centrofixou v ruke. Ak im je málo, tak si na okne nechajú “pekný” vyškriabaný podpis, ktorému aj tak nikto nerozumie, lebo vyzerá ako keď sa prvák v škole učí napísať svoje prvé písmenko. Samozrejme o cigaretke ani nehovorím.

…Alebo…

Predstavte si, že pracujete do neskorej noci (najlepšie piatok a sobota), naskočíte do autobusu a prvé, čo zbadáte je osoba, ktorá sa ledva drží na nohách, rozobratá na mol a mieri Vašim smerom, aby si ku dverám (mnohokrát na mieste nezáleží) zložila to, čo celý večer statočne nasávala. Celkom fajn predstava. V tej chvíli ste len rád, že aj to málo, čo ste dnes zjedli neskončilo na kôpke vedľa už spomínaných dverí.

…V podstate som sa nad tým trochu viac zamyslel až dnes, keď som cestou domov zo školy musel sedieť za párikom, ktorý nerobil nič iné iba “mľaskal” a “olizoval” sa na celý autobus. A keď to bola silná káva pre mňa, tak ani náhodou nechcem vedieť, čo si o tom mysleli moji starší spolucestujúci…

V podstate už nemám čo dodať o kultúre cestovania, pomaličky strácam slová…Každý si svoj názor už určite vytvoril…