Nová generácia Apple iPhone odblokovaná

Skupina nezávislých programátorov odblokovala poslednú radu generácie iPhonov, takže zariadenie môže byť použité na neautorizovaný vstup do mobilných sietí, z čoho by mohlo vyplynúť ohrozenie záujmov partnerov spoločnosti Apple.

Apple sa stal partnerom veľkých spoločností ako AT&T Inc. v Spojených Štátoch Amerických, France Telecom SA Orange a mnohých ďalších. Podľa dohody, iPhone môžu používať iba predplatitelia týchto poskytovateľov.

Avšak v stredu 2. januára skupina, ktorá sa nazýva iPhone Dev Team uvoľnila tri časti softvéru zvaného „yellowsn0w”, ktorý dokáže odblokovať iPhone 3G. Tento softvér umožňuje používateľom preprogramovať telefóny tak, že môžu pracovať na akejkoľvek mobilnej sieti založenej na rovnakej technickej úrovni s rovnakými štandardmi.

Niekoľko používateľov uviedlo, že úspešne nainštalovali softvér na svojom iPhone 3G a následne boli schopní volať v neautorizovaných sieťach.

Hovorca Apple odmietol komentovať softvér od iPhone Dev Team, uviedol iba, že Apple nepodporuje odblokované iPhony v Spojených Štátoch Amerických.

Programátori sa snažia odomknúť iPhone 3G od júla minulého roka, čiže skoro od jeho objavenia na trhu.

07-iphone

Tento vývoj by mohol viesť k strate príjmov pre partnerov spoločnosti Apple. Každý, kto cestuje do cudziny si tak bude môcť kúpiť volania v rôznych domácich sieťach a nebude musieť platiť vysoké poplatky za roamingové hovory.

Zákazníci na trhoch, kde Apple ešte nevypustil iPhone do obehu si teraz budú môcť kúpiť prístroj v cudzej krajine a používať ho doma. Napríklad v Číne môžu spotrebitelia nakupovať už predchádzajúce generácie iPhonov, ktoré boli pašované a odomknúť si ich.

“V USA je iPhone určený na použitie výhradne v AT&T sieti. Akékoľvek iné použitie týchto zariadení v iných sieťach je nevhodné a môže dokonca spôsobiť až zrušenie záruky,” povedal hovorca spoločnosti AT&T.

Zoskupenie iPhone Dev Team pred viac ako rokom odblokovalo aj originálny iPhone model.

Zdroj:
www.online.wsj.com

Ďalšie odkazy, ktoré Vás možno zaujmú: