ICANN takmer poslal ku dnu spamového registrátora domén

Spor Internetovej korporácie pre prideľovanie mien a čísel (ICANN) s estónskym registrátorom EstDomains’ sa vyhrotil. Vyjadril sa aj bezpečnostný riaditeľ pre oblasť spamu.

Internetová korporácia pre prideľovanie mien a čísel (ICANN) pohrozila odobratím licencie estónskemu registrátorovi domén EstDomains’, pretože jej prezident bol usvedčený z podvodu.

Iba jeden deň po oznámení na internetového registrátora, ktorý je neslávne preslávený za umožnenie masívneho posielania spamových správ, čo sa mohlo skončiť zrušením akreditácie, ICANN udelila registrátorovi dočasný stav exekúcie. Avšak tentoraz nie kvôli spamu.

ICANN poslala list EstDomains’, v ktorom informuje estónsku spoločnosť o možnom obmedzení ich akreditačnej zmluvy. Hlavným dôvodom bolo, že prezident EstDomains’ Vladimir Tsastsin bol odsúdený za podvody s kreditnými kartami, za pranie špinavých peňazí a z falšovania úradných dokumentov v Estónsku.

Spôsob veľkého obchodu

Rozhodnutie ICANN spustilo proces, ktorý by mohol odstrániť 281 000 domén spod správy EstDomains’ a presunúť ich i inému registrátorovi.

Všetko sa zmenilo, keď ICANN pohrozila doménovému registrátorovi, že pozastaví akreditáciu spoločnosti až do preskúmania. Obratom dostala ICANN list od estónskeho registrátora, v ktorom stálo, že Vladimir Tsastsin bol zbavený funkcie prezidenta spoločnosti.

Niečo o spame – jeho zastavenie nie je jednoduché

Napriek existencii vysokovýkonných antispamových a antivírusových softvérov, spam ostáva veľkým problémom pre vlády, obchodníkov a aj zákazníkov.

Jedným z problémov vo vojne proti spamu je to, že stále nie sú reálne štandardy pre identifikáciu, izoláciu a odstránenie spamových „zásobovačov”.

„Nie sú žiadne štandardy, takže si uvedomujem obavy, čo presne by malo byť monitorované a čo by malo byť stanovené ako vrchná hranica pre nedovolené aktivity na sieti,” povedal Steven Piliero, bezpečnostný riaditeľ v Centre internetovej bezpečnosti (CIS) pre E-Commerce Times.

„Veľa poskytovateľov už monitoruje abnormálne aktivity v sieťovej infraštruktúre, a potom urobí rozhodnutia na základe tohto monitoringu,” povedal Piliero.

Spam je stále problém

Piliero pripúšťa, že spam je stále rozsiahly problém, ale má optimistický pohľad na odvetvie internetovej bezpečnosti a schopnosti redukovať prípadné veľké spamové operácie.

„Počas posledných rokov som videl redukciu spamu spôsobenú novými filtračnými technológiami internetových poskytovateľov, ale stále predstavuje problém pre koncových používateľov. V niektorých prípadoch používatelia môžu mať legitímne emaily označené ako spam, pretože filtrovací systém nie je úplne dokonalý vo svojej podstate,” pridáva Piliero.

Rastúca sofistikovanosť antispamových metód u internetových poskytovateľov alebo u ďalších organizácií s dostatočne veľkou vlastnou sieťou im má pomôcť, dodať odvahu a zamerať sa na väčšie množstvo spamerov.

„Spam sa stáva viac cielený pri svojich útokoch. Spameri začínajú špekulovať aj s informáciami zo sociálnych sietí. MySpace alebo Facebook poskytujú spamerom priveľa osobných informácií ľudí,” hovorí Piliero.

Zdroje:
http://www.technewsworld.com