Ľudia, ktorí navždy zmenili internet
Tento post vzniká s prispením Kusiho, ktorý mi nápad na tento post podsunul a posunul. Ako z názvu vyplýva bude o ľuďoch, ktorí navždy zmenili ponímanie a tak isto pohľad na svet internetu…
Larry Page and Sergey Brin – Google Inc.
Dvaja páni zo Stanfordskej Univerzity, ktorí začali pracovať v garáži a vyvinuli najúspešnejší a najpoužívanejší vyhľadávač na svete – Google. Google ako taký bol najskôr rozbehaný na stanfordských stránkach (google.stanford.edu) a na doméne Google.com bol zabehnutý v roku 1997. Dnes majú okolo 19 000 zamestnancov v 20 krajinách a každému zo zakladateľov patrí podiel 16 mld. USD.
Bill Gates – Microsoft
William Henry “Bill” Gates III je americký podnikateľ, spoluzakladateľ Microsoftu a (bol) najbohatší človek na svete (1996, 1998-2006 podľa časopisu Forbes). Dnes je predsedom predstavenstva Microsoftu a tak isto hlavný softvérový architekt. Jeho majetok je odhadovaný na sumu okolo 60 miliárd USD. Gates sa postupne vzdáva svojich manažerských funkcíí a venuje sa charite.
David Filo and Jerry Yang – Yahoo! Inc.
Yahoo! Inc., je americká internetová spoločnosť. Prevádzkuje rovnomenný portál, kde ponúka množstvo služieb. Snáď najznámejšou službou spoločnosti je e-mailová služba Yahoo! Mail. David Filo a Jerry Yang tak isto navštevovali Stanfordskú univerzitu. Portál najskôr umiestnili na akademickú pôdu – akebono.stanford.edu/yahoo a keď stránka v decembri 1994 presiahla 1 000 000 videní rozhodli sa pre vlastnú doménu a pre vlastný portál. Podiel Davida Fila predstavuje 2,9 miliardy dolárov a Jerry Yang je na tom o čosi horšie (chcel by som byť na tom tak zle…) s 2,3 miliardami dolárov. 1. februára 2008 ponúkla spoločnosť Microsoft 44.6 miliárd dolárov na odkúpenie spoločnosti Yahoo! Inc. Tá ale 11. februára ponuku odmietla ako značne podhodnotenú.
Mark Zuckerberg – Facebook
Jedným z najúspešnejších mladých ľudí 21. storočia je bezpochyby Mark Zuckerberg. Tento najmladší miliardár na svete, ktorý vyštudoval Harvard vymyslel (ako už z obrázku vyplýva) Facebook. Facebook bol pôvodne systém obmedzený iba pre študentov Harvardu. Počas dvoch mesiacov bol rozšírený na niektoré ďalšie univerzity. Do konca roka sa pripájali ďalšie univerzity rýchlym tempom. Nakoniec bol prístup otvorený pre všetkých používateľov s univerzitnou e-mailovou adresou (.edu, ac.uk, …). Od 27. februára 2006 sa začali do systému pripájať niektoré veľké spoločnosti. Od 11. augusta 2006 sa môže pripojiť ktokoľvek starší ako 13 rokov. Používatelia sa v systéme môžu pripájať na rôzne sociálne siete, napríklad v rámci jednej školy, firmy alebo geografickej lokácie. Majetok Marca je niečo okolo 1,5 miliardy dolárov…
Jimmy Wales – Wikipedia
Jimmy Donal “Jimbo” Wales je jeden zo zakladateľov Wikipédie, wiki nadšenec a internetový podnikateľ. Wales vyštudoval na Auburnskej univerzite a University of Alabama. Pracoval ako obchodník s opciami v Chicagu. V polovici 90. rokoch založil internetový portál Bomis. Neskôr založil taktiež Wikia, wiki verziu internetového vyhľadávača, a Wikicities, voľný wiki hosting. Potom však spolu s Larry Sangerom založil Wales Wikipédiu. Wikipédia je na webe založená encyklopédia s otvoreným obsahom, ktorú možno voľne upravovať a slobodne čítať. Má 195 nezávislých jazykových vydaní. Podľa magazínu Time utratil Wales na založenie a prevádzku svojich wiki projektov asi 500 000 USD. Ten istý magazín ho však vďaka jeho práci na Wikipédii zaradil v roku 2006 do zoznamu najvplyvnejších ľudí sveta.
Steven Paul Jobs – Apple Inc.
Steven Paul Jobs je hlavný výkonný riaditeľ Apple Inc. a jedna z vedúcich osobností počítačového priemyslu. V roku 1985 bol vyhodený zo spoločnosti Apple a založil počítačovú firmu NeXT. Tú v roku 1996 odkúpil Apple Inc. za 429 miliónov dolárov a Jobs sa opäť vrátil do jeho vedenia. Bol tiež hlavným výkonným riaditeľom spoločnosti Pixar, ktorá sa zaoberá produkciou počítačovo animovaných celovečerných filmov. Tú v roku 2006 predal spoločnosti Disney a Jobs sa stal najväčším jednotlivým akcionárom Disney (s približne 7 % akcií) a členom dozornej rady spoločnosti.
Chad Hurley and Steve Chen – YouTube
Chad Hurley and Steve Chen v roku 2005 založili YouTube. Je to (ak niekto fakt nevie) internetová databáza filmov, krátkych videí nahrávaných webovou kamerou či programov snímajúcich obraz obrazovky, jednoducho všetkých možných videí…V súčasnosti je to najväčší svetový systém na zdieľanie filmových súborov na internete. V novembri 2006 ho odkúpil gigant Google za 1,65 miliardy dolárov.
Jeff Preston Bezos – Amazon
Jeff Bezos založil obľúbený a používaný internetový obchod Amazon.com. Jeho majetok je 8,2 miliardy dolárov. V roku 1999 bol magazínom Time menovaný osobnosťou roka.
Pierre Omidyar – eBay
Pierre Omidyar je tvorcom eBay.com. Zdrojový kód eBay-u napísal, keď mal 28 rokov (v r.1995). EBay je online aukcia a obchodná webstránka, na ktorej ľudia a firmy kupujú a predávajú tovar a služby globálne. Jeho majetok sa odhaduje na 7,7 miliardy dolárov.
Matt Mullenweg – WordPress
Ak by Matt Mullenweg nevymyslel WordPress, tento článok a blog by ste pravdepodobne nečítali. A tak isto by ste asi nečítali milióny ďalších blogov založených na tomto asi najobľúbenejšom systéme na blogovanie. Keď mal 19 vynašiel WordPress a keď dosiahol vek 24 rokov prestal pracovať pre CNET a zameral sa úplne na vývoj WordPress-u.
Thomas Anderson – MySpace
Thomas “Tom” Anderson je Prezidentom MySpace a jedným z hlavných zakladateľov tejto obľubenej sociálnej siete. MySpace.com je jeden zo starších a najúspešnejších portálov. Každý užívateľ má akoby vlastný blog, ktorý si upravuje, umiestňuje rôzne aplikácie a grafické prvky (prehrávanie videí a ďalšie iné). Tom má automaticky ako priateľa každého užívateľa, takže sa dá ľahko pozrieť momentálna MySpace populácia. MySpace je súkromná firma s tromi stovkami zamestnancov. Jedným z jej najznámejších partnerov je Google, ktorý pre nich vypracoval vyhľadávanie.
Linus Torvalds – Linux
Linus Benedict Torvalds je fínsky programátor, ktorý začal vývoj Linuxu, jadra operačného systému a dodnes je správcom hlavnej vetvy vývoja. Patril k švédsky hovoriacej menšine vo Fínsku. Jeho otec bol komunista a študoval rok v Moskve. Linusova manželka Tove Torvaldsová je šesťnásobnou majsterkou Fínska v karate a má s ňou 3 dcéry.
Caterina Fake – Flickr
Caterina Fake je známa ako spoluzakladateľka (spolu so svojim manželom Stewartom Butterfieldom) služby na zdieľanie fotografií pod názvom Flickr. Túto službu v roku 2005 odkúpila spoločnosť Yahoo!
Jack Dorsey – Twitter
Jack Dorsey je americký softvérový architekt, ktorý založil Twitter – sociálnu sieť a mikroblogovaciu službu v jednom.
Kevin Rose – Digg
Kevin Rose je zakladateľom social-bookmarking stánky Digg.com. V dobe, keď štartoval stránku, investoval do nej 6000 dolárov, čo boli peniaze na zálohu za jeho dom, ktorý si chcel v tej dobe s priateľkou kúpiť. Samozrejme, že následkom toho bol rozchod s priateľkou… Len za doménu digg.com zaplatil 1200 dolárov a 5. decembra 2004 bola stránka vypustená do obehu. (Myslím, že tých 6000 sa mu rýchlo vrátilo… byť tou priateľkou, dodnes si trieskam hlavu o stenu…)
Garrett Camp – StumbleUpon
Garrett Camp je zakladateľom StumbleUpon, social-bookmarking stránky, vďaka ktorej môžete objavovať stránky z celého sveta. Projekt bol odštartovaný v roku 2001. Stránka má momentálne okolo 6 500 000 užívateľov, vačšina z nich je vo veku 18-45 rokov, polovica z nich iba v USA.
Mike Morhaime – Blizzard Entertainment
Mike Morhaime je prezident a spoluzakladateľ spoločnosti Blizzard Entertainment. Blizzard Entertainment (v angličtine snehová búrka) je americký producent a distribútor počítačových hier. Od vydania Warcraft: Orcs & Humans v roku 1994 je jedným z najúspešnejších herných vývojárov vo svete. Centrála sídli v meste Irvine v štáte Kalifornia, USA. Spoločnosť je známa tým, že dátumy vydania svojich hier posúva neustále ďalej, aby zaistila ich úspech. Aj vďaka tomu má Blizzard reputáciu ako firma produkujúca hry, ktoré sa stávajú klasikmi svojho žánru a hrávajú sa ešte roky po vydaní. Všetky hry od čias Warcraftu I. sa stali bestsellermi. Najväčší úspech v predaji dosiahol Starcraft, ktorého sa spolu s datadiskom predalo asi 11 miliónov kópií. Morhaimove príjmy sa pohybujú okolo 1,5 miliardy ročne.
Sir Tim Berners-Lee – World Wide Web
To najhlavnejšie nakoniec. Sir Tim Berners-Lee (otec www) je pôvodným autorom URL (Uniform Resource Locator), HTTP (Hypertext Transfer Protocol) and HTML (Hypertext Markup Language) – principiálnych technológií tvoriacich základ webu. Ďalej je hlavou World Wide Web Konzorcia – W3C, ktoré produkuje slobodné štandardy – alebo inak „odporúčania“. V podstate môžem povedať, že ak by nebolo tohto pána, vyššie uvedené osoby by sme možno ani nepoznali.
Čo vy na to? Ktoré osobnosti internetového sveta by ste tu pridali??
Joj K8jo, dobry clanok som ti doporucil 🙂
Pri Apple mi tam chýba spoluzakladateľ Steve Wozniak bez ktorého by zrejme Apple neexistovala. Ale článok a nápad vynikajúci.
velmi pekny clanok, obdivujem vacsinu tych ludi
Koho by som tu dal neviem…ale urcite by som tu nedal team tvorcov IE nech sa zamyslia kusa nad sebou… a nech dodrziavaju standardy, ktore maju vacsina prehliadacov… 🙂
Dakujem 😀 kajo javascript som zvalidoval uz po dlhom dlhom case:)
inac krasna myslienka na tento clanok kalap dolu tymto ludom… myslienka je zaklad… a originalita deto 🙂
e3te by som doplnil meno Joshua Schachter. Dal n8m del.cio.us
asi by som tam zaradil chlapikov co vymysleli paypal.
A co Radek Hulan 😀 ?
Ja by som este pridal Kusiho 😀
Heh dakuje Matej 🙂