Avatary už aj u mňa

Musím sa priznať, že dodnes som ani ja nevedel čo sú to avatary. Až po prečítaní článku u Erika na depi.sk som to však zistil:). Neodolal som a tieto malé fotky pri komentároch som si musel pridať na svoj blog tiež…

Možnosť mať svoju fotografiu pri svojich komentároch umožňuje Gravatar.com. A to (samozrejme) nielen na mojom blogu, ale na každej stránke, ktorá túto službu používa.

Ako na to už síce popísal Depi, ale predsa poďme poporiadku:

Zaregistrujte sa na Gravatar.com, na Váš email príde autentifikačný kód a už sa ocitáte v gravatarovskom užívateľskom prostredí. Dáte si pridať fotografiu (add a new one), môžete sa pohrať s jej orezaním (dáte crop) a vyberiete si ratting – odporúča sa G rated – Vaša fotografia sa bude zobrazovať všade, na všetkých stránkach. Fotografiu máte nahratú na serveri, kliknite na ňu a potvrdíte ju (Confirm). Môžete mať nahratých viac fotiek a striedať si ich. Avšak pre jeden email sa Vám bude zobrazovať len jedna fotka (tá potvrdená). Vo svojom Gravatar konte môžete mať pridaných aj viac emailov, tým pádom môžete naraz využívať aj viac fotiek.

Jednoduché, no nie?

Problém nastal, až keď som si tieto malé fotečky chcel rozbehať na svojom webe. Depi popísal jeden postup, mne však nefungoval.

Našťastie mi však pomohol Gravatar. Na podstránke IMPLEMENT nájdete všelijaké rôzne návody, ako si to rozbehať aj u Vás, nech už používate na blogovanie rôzne systémy.

Keďže u mňa je rozbehaný WordPress, popíšem, ako som to rozbehal u seba.

Tu si stiahnete gravatar plugin na wordpress. Hodíte si ho na server do plugin adresára, aktivujete vo svojom wordpress rozhraní a idete na to (čítajte radšej až do konca:)).

Do svojho comments.php musíte pre zobrazenie avatarov vložiť nasledujúci tag:

<?php gravatar("R", 40, "http://www.somewhere.com/default.jpg", "FF0000"); ?>

,kde R znamená, po ktorý ratting sa na Vašom blogu môžu zobrazovať avatary (G, PG, R, X), 40 je veľkosť avatarov (obmedzená po 80), link ukazuje cestu k defaultnému obrázku, ktorý sa má zobrazovať, keď niekto nemá avatarov (veľkosť defaultného obrázka si upravte na predchádzajúcu veľkosť, aby boli rovnaké so zobrazovanými avatarmi - čisto estetická vec - môžte, nemusíte) a nakoniec posledná časť hovorí o farbe 1px rámčeka okolo avatarov (tá sa vám však nemusí zobrazovať, ak máte inú farbu nastavenú v css).

Avšak ak vložíte do stránky len čistý vyššie spomenutý tag, avatary sa zobrazovať nebudú. Tento príkaz musíte vložiť do img src. Čiže to bude vyzerať takto:

<img src="<?php gravatar("R", 40, "http://www.somewhere.com/default.jpg", "FF0000"); ?>" alt="" />

To je všetko, už môžete zobrazovať malé fotografie aj u seba.

Enjoy fun!!