Podustvy na Hornáde
Donedávna som nemal ani len najmenšie tušenie, ako sa tieto ryby (podustvy) lovia. Stále som iba dookola seba od kamarátov počúval o ich perfektných rybačkách. Jedného dňa ma kamarát Ferko a Erik (samozrejme pozdravujem) zobrali k vode. Ukázali čo, kde a ako a pomaly som na všetko prichádzal. Nejakú tú rybku som už ulovil aj v ten deň, tak som sa rozhodol skúsiť to ešte raz aj s fotoaparátom v ruke…(aby ste o nič neprišli VY, moji čitatelia:-))…
Začnime pekne od začiatku:
Na lov podustiev budete potrebovať “bič” – je to udica len s jedným koncovým očkom, mala by byť minimálne 4 metre dlhá (pre začiatočníkov v tomto smere ako som aj ja) – tá moja stála nejakých 400 korún. Na koncové očko si naviažete tenký silon – ja používam 0,14-tku. Silon by mal byť tak o pol metra dlhší ako bič. Na silon si dáte priebežný plavák, vyvážite ho a na koniec celej sústavy pridáte malý háčik. Veľkosť ponoru závisí od veľkosti vody, háčik by sa však mal pohybovať tesne nad dnom, prvé závažie nad háčikom by malo byť takých 10-15 cm. Ako návnadu môžete používať na tento systém všeličo možné, od kostných červov, cez hnojové červy až po rastlinné návnady. Na podustvy mi však kamaráti poradili varené krúpy (dúfam, že to nemajú s ochrannou známkou a patentované, lebo budem mať problémy 😀 ).
Ráno v utorok 24.júna 2008 som si uvaril krúpy a hybaj ho k vode. Ako lovné miesto som si vybral (bolo mi poradené) Hornád pri dedine Ťahanovce (ale na Hornáde je takých to kľudných častí rieky dosť, takže loviaci tu majú dosť na výber). Rozbalil som si náčinie, málinko prikŕmil krúpami a začal loviť. Chvíľu som si nastavoval správny ponor plaváka, až kým nešiel tak trochu šikmo a nezachytával sa o dno. Pri každom zachytení je potrebné jemne seknúť, nikdy neviete kedy to je záber. Aj keď po čase na to prídete a zistíte čo záber je a čo nie.
Uskutočnil som ešte zopár náhodov, trochu prikŕmil a potom to prišlo. Vyzeralo to akoby sa mi háčik o niečo na dne zachytil, tak som sekol a už sa mi moja udica začala ohýbať. Po peknom a dosť dlhom súboji sa na brehu ocitla moja prvá väčšia podustva – 42cm. Podustva má na Slovensku mieru 30 cm, takže táto už naozaj stála za to. A pre mňa mala dvojnásobnú hodnotu.
Po tejto podustve sa na mojom háčiku vystriedalo veľa maličkých rýb, ktoré prilákalo moje prikŕmenie. Najčastejšie to bola Ploska pásavá. Táto ryba je na Slovensku chránená, takže po uvoľnení háčika a jednom rýchlom odfotografovaní putovali všetky rýchlo naspäť do vody.
Potom nasledoval záber ďalšej podustvy (po vylovení som nameral 32cm), tak som vytiahol foťák a fotil. Tú sú tie podarenejšie:
Jedinou nevýhodou tohto lovu je to (len môj subjektívny názor), že v podstate nemusíte vymýšľať nič nové a stále nahadzujete pred seba ako taký robot. Avšak niekomu tento lov sedí najviac. Samozrejme očaril aj mňa, aj vďaka úlovku. V ten deň som ulovil ešte malého jalca, malú mrenu (po odfotografovaní putovali tiež rýchlo späť do vody, aby mohli dorásť) a dve podustvy (38cm).
Viac fotografií ponúknuť nemôžem, lebo môj foťáčik sa tak trochu asi potreboval schladiť a skočil do Hornádu (no dobre, bolo to mojou nešikovnosťou). Nemusíte sa však báť, už je uschnutý a funguje (chudák, ten si pri mne vytrpel).
Takto pre mňa skončil pekný rybársky zážitok s bičom v ruke. Určite si tento spôsob lovu k vode pôjdem ešte vyskúšať a určite na stránke o tom ešte bude reč…
A keďže podustva sa dá výborne kulinársky pripraviť, ponúkam recept…