Ida č.2 – opäť raz lov na malom potoku

čmeliakV sobotu 14. júna som si opäť po dlhšom čase našiel čas a vybral som sa na ryby. Keďže toho času nebolo až tak veľa, rozhodol som sa pre revír Ida č.2, ktorý mám asi najbližšie. A opäť som si potvrdil, že lov na malých potokoch patrí k najzaujímavejších…

Svoju nástrahu som do vody nahodil opäť raz na začiatku revíru, avšak takú aktivitu, akú predvádzali pstruhy som sám nečakal. Na prvý náhod sa mi z vody podarilo vytiahnuť, síce malého, ale pekného pstruha potočného. Potom nasledovalo niekoľko náhodov a opäť niekoľko vytiahnutých menších pstruhov. Vyskúšal som vymeniť nástrahy, avšak nefungovali všetky. Najviac pstruhov zaujali strieborné a zlaté blyskáče, čo som aj čakal, keďže počas rybačky krásne svietilo slnko a voda bola úplne čistá. Po ôsmich vytiahnutých pstruhoch (pstrúžikoch) som otvoril svoju menej používanú krabičku s blyskáčmi, na ktoré nezvyknem chytať. Vybral som si blyskáč, ktorý napodobňuje pstruha potočného. Sám neviem prečo som ho dal do tejto druhej krabičky. Asi som len v používanej krabičke nemal miesto. Naviazal som teda tento blyskáč a pár krát nahodil. Nič sa nedialo. Malé pstruhy, ktoré doteraz brali ako šialené tento blyskáč akoby ignorovali. Dal som mu ešte jednu šancu, nahodil som a keď prechádzal popri veľkom kameni vo vode, prišlo to. Záber, ktorý som na tomto potoku zažil asi len 2-3 krát. Chvíľka zdolávania a pár výskokov pstruha. Musel mať viac ako 35 centimetrov. Na moje nešťastie (a pstruhove šťastie) pre tento krát pstruh vyhral. Pri jeho poslednom výskoku a narazení do jedného z kameňov sa z mojej nástrahy odopol. Opäť sa mi však potvrdilo moje tvrdenie, že aj v takom malom potoku sa nachádzajú väčšie kusy.

Malý pstruh potočný Malý pstruh potočný Malý pstruh potočný Ida

Ida voda v Ide Ida blyskáče od pána Vojáčka

Postupne som sa presúval nižšie po potoku a prelovoval všelikajé prúdiky a tône. Na jednom úseku, ktorý už mám prelovený som sa zastavil, úplne potichy som sa predral vysokým porastom a nahodil nástrahu do vody. Po pár náhodoch prišiel záber a na brehu sa ocitol menší pstruh (necelých 20 cm). Opatrne som ho pustil a vrátil sa na lovné miesto. Po pár ďalších náhodoch prišiel opäť záber, avšak tento pstruh už bol o čosi väčší. Nameral som mu presnú mieru (25cm). Po odfotení som ho pustil rýchlo do vody.

Malý pstruh potočný Ida Mierečný pstruh potočný

Vrátil som sa ešte raz na toto miesto, avšak hneď po návrate sa mi niečo nezdalo. Voda klesla o takých 10-15 cm. Všimol som si to, pretože predtým som na tomto lovnom mieste dno nevidel, teraz však už bolo jasne viditeľné. Bolo to zaujímavé, avšak jediné rozumné vysvetlenie bola regulácia vody na hrádzi Bukovca. Išiel som ďalej po potoku, avšak ani na osvedčených miestach mi nič nebralo. Pomyslel som si. že to mohlo byť spôsobené práve poklesom vody. Keď už nebrali, spravil som si aspoň niekoľko fotografií…

Potom som však dorazil k malému nenápadnému prúdiku. Jemne som nahodil, veď za skúšku nič nedám. Pomaly som už blyskáč vyťahoval z vody a vtedy sa na neho zavesil ďalší mierečný pstruh. Rýchlo som si ho odfotil a pustil späť do prúdu. Prešiel som ešte niekoľko miest, avšak už nič nezabralo. Stala sa mi už len jedna nepríjemnosť. Moje gumáky, ktoré som mal na sebe len niekoľko krát, mi na jednom mieste, kde ohýbam nohu praskli. To som ešte nevidel. Nohu som mal okamžite celú mokrú…Keďže neboli najlacnejšie, budem ich musieť ísť reklamovať.

Mierečný pstruh potočný Mierečný pstruh potočný Prasknuté gumáky Prasknuté gumáky

Tak som sa pobalil a vybral som sa domov. A tu sa mi však už prihodila príjemnejšia záležitosť. Pri šľapaní do kopca od Bukovca mi z ničoho nič zastavil mladý pár na bielej škodovke. Týmto im chcem ešte raz poďakovať a bol som milo prekvapený, že takýto ľudia ešte existujú. Vôbec som ich o nič neprosil (nestopoval), a predsa aj tak mi zastavili. Ešte raz dikes:)

Ponúkam ešte niekoľko fotografií z rybačky:

Ida Ida Ida Ida

Kvety Margarétky Hniezdo s vajíčkami

O tomto potoku som už raz písal, nezabudnite si to pozrieť.