Ida č.2 – lov na malých potokoch

Malý Pstruh PotočnýDnes som tak trochu upratoval svoje “archívne” CéDečka a našiel som jedno zabudnuté so staršími fotkami. Fotografie sú z rybačky tak z pred dvoch rokov. Svoju udicu som nahodil do Idanského potoka (revír č. 4-0760-4-1) pod vodnou nádržou Bukovec. Dovtedy ma veľa ľudí presviedčalo, že tam pstruhy nie sú. A asi to bol hlavný dôvod, prečo som sa tam išiel pozrieť…

Keďže tento revír nemám “prejdený” celý, podelím sa o svoje skúsenosti aspoň z toho úseku, na ktorom som už aj niečo ulovil. Doteraz som stále začal pod vodnou nádržou Bukovec a schádzal nižšie. Potok je tu široký tak od 0,5 metra do 1,5 metra, hĺbka vody môže podľa môjho skromného úsudku a odhadu dosahovať od takých tridsať centimetrov do jedného metra. Vyskytujú sa tu miesta s hĺbkou aj okolo metra a pol. V potoku sa striedajú rýchlejšie toky s pomalšími, dno je prevažne kamenisté, miestami ho pokrýva bahno. Príroda okolo potoka je veľmi pekná, nie až tak poznačená človekom. Samozrejme, nemôžem zhodnotiť stav potoka v nižšie položených dedinách, keďže tam som nedošiel. Avšak vyššie položené úseky potoka (bližšie k Bukovcu) stoja za to.

Potok Ida č.2 Potok Ida č.2 Potok Ida č.2 Potok Ida č.2

Jedným zo signalizátorov čistoty prostredia môžu byť určite raky, ktoré sa tu tiež vyskytujú.

Rak Rak

No a poďme k rybkám:) Vyskytujú sa tu Pstruhy potočné a druhy jalcov, možno ešte slíže a hrúziky, ale tie som nemal možnosť v tomto potoku uloviť, takže túto informáciu nepotvrdím svojou vlastnou skúsenosťou. Ryby tu pochopiteľne nedosahujú veľké rozmery, čo je zapríčinené najskôr menším množstvom potravy. Počas jedného augustového večera som tu “vytiahol” pstruha s dĺžkou nad 36 cm a to je v takomto malom potoku dosť slušné. Toto je však skôr výnimka ako pravidlo. Odporúčam (ako na každý malý pstruhový potok) kratšiu udicu, maximálne s dĺžkou do 2,10 m, k nej malý navijak a tenký silon (ja používam väčšinou 14-16). Ako nástrahu volím rotačky 00, 0, alebo 1, ďalej rôzne malé twistre alebo wobleriky. Na Idu však najviac odporúčam rotačku. Je potrebné byť viac opatrný ako na veľkej vode, keďže každým pohybom si môžeme rybu odplašiť. Gumáky sú určite tiež veľkou výhodou.

Ponúkam niekoľko fotografií:

Chytený pstruh Pstruh Pstruh Pstruh

Pstruh Pstruh

A ešte jedna, ktorá patrí medzi moje najobľúbenejšie:

Vypustený a slobodný Pstruh Potočný

Ak bude rybárska sezóna v plnom prúde, určite čakajte aj ďalšie príspevky o love na malých tokoch. Chcel by som vyskúšať aj iné vody, okrem Idanského potoka.

Rybolov na malých potokoch a riečkach má svoje neopakovateľné čaro. Kto ešte nevyskúšal, nech to určite napraví.