Hornád v Kysaku – naozaj mimopstruhový revír?

HornádV sobotu 10.11.2007 som sa vybral na svoj obľúbený revír, avšak, tentokrát som si vybral úsek v Kysaku. Začal som na miestach priamo za vlakovou stanicou. Čo má však Hornád č.1 (4-0630-1-1) na týchto miestach spoločné s klasickou mimopstruhovou vodou niekde pri hraniciach s Maďarskom?? Asi iba názov…

…Je to však určite zapríčinené tým, že v Kysaku pri železničnom moste, kde ústi do Hornádu potok Svinka končí pstruhový revír. Samozrejme, že sa tu lovia aj pekné mreny alebo napríklad podustvy, či ostrieže, ale rieka má v týchto miestach veľa rovnakých prvkov ako jej vyššie položená pstruhová časť. Pstruhy odtiaľ jednoducho zišli nižšie. Im je totiž jedno, kde si ľudia určia hranice svojich revírov. Ryby si len jednoducho hľadajú najlepšie miesto na svoje prežitie, kde majú dostatok potravy.

HornádHornádHornádHornád

Po rozbalení výstroja som na koniec udice naviazal obyčajnú medenú rotačku veľkosti dva. Keďže zábery neprichádzali, previazal som na menšie rotačku s lopatkou tvaru vŕbového listu, ktorá napodobňovala malého dúhačika. Túto rotačku mám od svojho dobrého kamaráta Jula (týmto pozdravujem:) ). Po chvíli prišiel slabý záber, avšak ryba do blyskáča iba ťukala, kým sa nedostala takmer až mne k nohám. Potom sa otočila a odišla. Nasledovalo ešte niekoľko záberov a ešte raz sa to isté zopakovalo. Hneď mi bolo jasné, že rybám niečo na tomto blyskáči vadí, tak som previazal na Mepps-ku č.1. Po niekoľkých náhodoch som prišiel na miesto, kde sa voda menila z rýchlej na pomalšiu. Nasledoval náhod kolmo na prúdiky a pomalé navíjanie vlasca. Už keď som videl rotačku, prišiel veľký záber pstruha. Chvíľu mi trvalo, kým som tohto zdatného, 36 centimetrového samca dostal z prúdov, do ktorých sa po zábere vybral. Po vybratí háčika a jeho odfotografovaní som ho rýchlo vrátil späť do vody, keďže pstruhy potočné sa v týchto mesiacoch začínajú trieť a sú hájené.

Tu je pár fotografií:

Pstruh potočný - samecPstruh potočný - samecPstruh potočný - samecPstruh potočný - samec

S dobrým pocitom som začal opätovne nahadzovať. O pár metrov nižšie na úplne opačnom konci rieky som pocítil ďalší záber. Tentokrát to bola samička pstruha potočného, ktorá mala 30centimetrov. Takisto a možno ešte aj viac opatrne putovala naspäť do vody.

Pstruh potočný - samicaPstruh potočný - samicaPstruh potočný - samicaPstruh potočný - samica

Onedlho nato sa začalo pomaličky stmievať a svoj lov som bol nútený ukončiť.

Hornád-stmievanie

Avšak pri tejto rybačke som si jasne dokázal, že pstruhová voda určite nekončí tam, kde je do zeme zapustená tabuľka pre mimopstruhovú vodu.

Petrov zdar!